Dzielimy się dobrym smakiem
Czas dla siebie
Dzielimy się pasjami
Dzielimy się wspólnym czasem
Zmysły wzroku, słuchu, węchu, smaku i dotyku

Smak

Najlepiej rozwinięty smak wśród drobiu mają gęsi. Kura ma niedużą ilość kubków smakowych. Kury rozróżniają tylko smak słodki, słony, kwaśny i gorzki. Długie ziarna żyta nie smakują kurze, ale nie ze względu na walory smakowe a kształt, gdyż kury preferują okrągłe kształty.

Wzrok

Kura widzi pod kątem 300⁰ i najlepiej w odległości 3050 m. Ogląda świat naprzemiennie prawym albo lewym okiem. Co ciekawe, kura ma 3 powiekę, która jest nazywana migotką i działa jak wycieraczka samochodowa – oczyszcza oko i chroni je przed uszkodzeniami. Pożywienie kura najlepiej widzi w odległości 4 cm od dzioba. Uwielbia 2-milimetrowe cząstki żółto-czerwone, dlatego najchętniej je zjada.

Słuch

Kura ma świetny słuch, równie dobry jak sowa. Odziedziczyła to po swoim dalekim przodku – kurze bankiwie, która żyła w zaroślach, krzakach i drzewach. Kury mają dobrze rozwiniętą komunikację. Nawet niewyklute pisklęta potrafią komunikować się, będąc jeszcze w jaju. Ponadto kury przyzwyczajają się do głosów swoich opiekunów, który może być dla nich ważniejszy niż poranne karmienie. Głos właściciela kur działa na nie kojąco. Czują się komfortowo i chętniej podchodzą do jedzenia.

Węch

Powszechnie się uważa, że kury nie posiadają zmysłu zapachu, ale boją się zapachu krwi. Powoduje ona u nich stres. Natomiast lubią chodzić po kompostowniku i znajdować tam larwy owadów.

Dotyk

Jednym z ważniejszych zmysłów u kury jest dotyk. W końcu to dziobem poznaje otoczenie i szuka pożywienia. W dziobie jest bardzo dużo zakończeń nerwowych, co wpływa na ocenę jakości paszy, którą zjada kura.